5 x S = ład i porządek w Twoim domu

Witajcie,

Dawno nie było żadnego wpisu, już zatęskniłam za moim blogiem 🥰. Nie zaglądałam tu dlatego, że w ostatnim czasie sporo się działo i nie zdążyłam sklecić niczego mądrego w wolnych chwilach (a było ich malutko). Mieliśmy wielu różnych gości oraz przyszły mebelki do pokoju Krzysia – wpadliśmy więc w szał skręcania 😃. Umiejętność czytania instrukcji to nie lada talent – trzeba też dobrze rozplanować logistycznie cały plan składania. Zajęło nam to trochę czasu, ale z efektów jesteśmy dumni 👍 i nie możemy doczekać się, aż Krzysiu pierwszy raz otworzy jakąś szafeczkę (już prawie wszystko zapełnione – wczoraj wpadłam też w szał układania 🙈).

Fot. Nowe mebelki w pokoju Krzysia (więcej inspiracji – link).

Do zakupu mebelków zmusił nas stan pokoju Krzysia. Było tam dosłownie wszystko, z kolei nic nie było poukładane z głową 👶. Ostatnią rzeczą, którą tam stosowaliśmy była zasada „5S”. Czymże jest owa zasada 🤔? Znów obracamy się w środowisku Lean Management, a mówimy tym razem o logistyce stanowiska pracy (na potrzeby domowego użycia 5S można przyjąć także inne miejsce np. pokój, czy szafkę kuchenną 👍). Nazwa ta pochodzi od japońskich słów i zawiera 5 etapów do utrzymania porządku w danym miejscu. Oznacza kolejno:

  • 1S – SEIRI – sortowanie. Ten krok mówi o tym, że trzeba znaleźć wszystko, co przeszkadza na naszym stanowisku pracy i to usunąć 🗑. To właśnie zastosowałam wczoraj przeglądając rzeczy Krzysia – to, co niepotrzebne odłożyłam… Muszę teraz jeszcze się tego pozbyć i przestać myśleć, że „jeszcze się przyda” (to naprawdę rzeczy, których już na pewno nie użyję 🤦‍♀️). W czasie świątecznych porządków codziennie wyrzucałam po 2 worki śmieci, które nazbierały się zaledwie w ciągu kilku miesięcy. Myślę więc, że ten krok wkrótce opanuję do perfekcji 💪.
  • 2S – SEITON – systematyczność. To, co zostało po wcześniejszej selekcji teraz trzeba usystematyzować. Nadać wszystkiemu swoje miejsce i je utrzymywać 🗄📚. Zadanie to nie jest dla mnie łatwe: o ile wyznaczenie miejsca na przykład dla ubrań jest proste, to pozostawienie ich w tym samym porządku graniczy już z cudem 🙏. Zazwyczaj po dwóch tygodniach idealnego ładu nie potrafię już odnaleźć większości rzeczy. Może systematyzuję w zły sposób. 5S mówi przecież między innymi o ułożeniu rzeczy zgodnie z częstotliwością użytkowania, czy o nadaniu różnych oznaczeń ❗️🔆🚼. Jest nad czym pracować.
  • 3S – SEISO – sprzątanie. Sprzątać powinno się systematycznie, zgodnie z wcześniej założonym planem 🧹🧺. Oprócz dbania o czystość naszego stanowiska pracy (szafki, czy pokoju), możemy także znaleźć błędy, które wcześniej popełniliśmy oraz wykryć wady narzędzi pracy (zepsuty tłuczek do ziemniaków, czy dziurawe skarpety 🧦).
  • 4S – SEIKETSU – standaryzowanie. Krok ten oznacza wprowadzenie pewnych reguł i procedur do wymienionych wyżej trzech etapów 5S 🥴. Mam tu na myśli pewne instrukcje (poprawnego używania wyciskacza do czosnku), schematy (ułożenia kubków na półce), harmonogramy (sprzątania przez każdego członka rodziny 🤫), zdjęcia stanu idealnego (można nawet zrobić album, aby mąż wiedział do czego ma dążyć), listy zadań i obowiązków domowników (to mi się podoba 🤣) itp. Na końcu nie zapominajmy o monitorowaniu wyników naszych działań.
  • 5S – SHITUKE – samodyscyplina. Jeśli po wielu miesiącach żmudnej pracy udało nam się w końcu wprowadzić wszystkie powyższe kroki w życie, nie zapominajmy o tym, że musimy stale je utrzymywać, bo inaczej nici z całego naszego wysiłku 🤷‍♀️. Przypominajmy domownikom o konieczności dbania o porządek, pochwalmy męża za doskonałe ułożenie koszulek w szafie. Dzięki temu mamy szansę na ciągłe doskonalenie naszych gospodarstw domowych 👊.

Mam nadzieję, że podoba Wam się ten sposób utrzymania ładu w Waszych domach 🏠. Może ktoś z Was przekona się do 5S i spróbuje wdrożyć go u siebie? Można zacząć od czegoś prostego, nie porywajcie się od razu na 5S na waszych 140 metrach kwadratowych. Z pewnością będziecie później dumni, gdy po kilku miesiącach staniecie się mistrzami Lean Management w kuchennej szafce z przyprawami 💃.

Kiedy Wam się się to uda – pochwalcie się! 💪

Logistyk potrzebujący 5S

Dbająca o porządek Mama

PS.: Udaję mądrą, a tak naprawdę sama potrzebuję 5S w naszym domu 😂😢🤦‍♀️.

1 thought on “5 x S = ład i porządek w Twoim domu

Czy odkryłeś/aś już w sobie zadatki na Logistyka? Podziel się swoimi spostrzeżeniami!