Big Brother jest wśród nas

Witajcie,

Słyszeliście może, że ruszył casting do nowej edycji programu Big Brother 🕶? Pewnie pamiętacie to reality show, w którym uczestnicy byli podglądani 24 godz. na dobę, a my mogliśmy to widzieć przed ekranami telewizorów📺. Tata nie pozwalał nam z siostrą go oglądać – w sumie to się nie dziwię, choć nie ukrywam, coś sobie zobaczyłam po kryjomu 🙈. Realizacja programu ma podobno rozpocząć się już w przyszłym roku. Ciekawe, czy po przeszło 15 latach od ubiegłej emisji nowa edycja tego reality show zgromadzi choć tak samo dużą oglądalność, czy będą to po prostu odgrzewane kotlety🥩🥩🥩. Producenci na stronie zapewniają, że stare reguły odchodzą w niepamięć, na czym jednak miałaby opierać się fabuła jeśli nie właśnie na podglądaniu innych?

15 lat to bardzo dużo czasu dla XXI wieku: zmiany technologiczne i społeczne postępują w zadziwiająco szybkim tempie🌪📱⌚️💳. I jeśli o podglądaniu mówimy, tak naprawdę na każdym kroku jesteśmy w jakiś sposób inwigilowani: w internecie, na lotnisku✈️, czy w galerii. Przyznam się szczerze: nie miałam świadomości, że technologia taka jak rozpoznawanie twarzy 👩👦👨‍🦰 jest już tak bardzo wykorzystywana. Oto jednak kilka przykładów wykorzystania tej technologii w logistyce, a także w codziennym życiu:

  1. Londyńska Policja 👮‍♂️👮‍♀️ rozpoczęła testy technologii rozpoznawania twarzy. Podobno służyć ma to do ścigania kryminalistów – zaawansowane systemy sztucznej inteligencji mają analizować i porównywać przechodzące twarze. W południowej Walii, również podczas testów, technologia ta pozwoliła aresztować ⛓długo poszukiwanego mężczyznę.
  2. Rozpoznawanie twarzy możliwe jest w najnowszych smartfonach, a także w niektórych aplikacjach📱⌚️.
  3. Także w Polsce jedna z sieci sklepów testowała już narzędzie do identyfikacji twarzy zapewniając, że służy to tylko do statystyk i nie zapisuje obrazu z kamery🎥, czy nie paruje tego z transakcjami z terminali płatniczych💳 . Niemniej jednak wywiązała się z tego spora afera.
  4. Najbardziej popularnym miejscem wykorzystującym tę technologię są niektóre lotniska 🛫 : w Ameryce, Irlandii (pierwsze lotnisko w Europie), czy w Australii. Służy to oczywiście do weryfikacji tożsamości i skrócenia czasu odpraw. Twarz dopasowywana jest do pokazywanych dokumentów 📁, co pozwala wyeliminować osoby podróżujące przy użyciu fałszywych danych. Podobno w przyszłości to nasza twarz ma być paszportem, czy kartą pokładową, a także pozwoli na szybsze nadanie bagażu 🧰.
  5. Lotnisko w Dubaju zamierza wprowadzić system weryfikacji danych w wirtualnym tunelu – akwarium 🐬🐳🐟, gdzie przechodząc przez komorę twarze będą skanowane dla potwierdzenia tożsamości.
  6. Na brytyjskich stacjach benzynowych⛽️ zainstalowano narzędzia do rozpoznawania twarzy, aby po zeskanowaniu klienta wyświetlić mu reklamy dopasowane do jego płci, wieku, czy preferencji. Oczywiście podobno dane te nie były przechowywane, ani przetwarzane 💾📀.

Powiem szczerze, że czytając te wszystkie informacje byłam dość zszokowana 😮. Czy taka właśnie będzie nasza przyszłość? Tylko twarz jako dokument tożsamości, bilet komunikacji miejskiej, czy dostęp do konta w banku💰💵💰. Czy każdy nasz ruch będzie niedługo rejestrowany? Czy zamiast monitoringu wszędzie będą wykorzystywane technologie rozpoznawania twarzy? Czy nie będzie to zbyt duża ingerencja w nasze życie? Tak naprawdę już teraz udostępniamy o sobie bardzo dużo informacji na profilach społecznościowych, czy chociażby płacąc kartą 💳. Jako młoda Mama jestem bardzo ciekawa w jakim środowisku będzie dorastał mój syn. Co czeka nas za kolejne kilkanaście lat? Czy będziemy żyć w wielkim Big Brotherze? Co sądzicie na ten temat? 😮🤔🙃

Logistyk z twarzą

Rozpoznawalna Mama

Czy odkryłeś/aś już w sobie zadatki na Logistyka? Podziel się swoimi spostrzeżeniami!