Podróże małe i duże

Witajcie!

Lubicie podróżować (w kontekście transportu 🙂)? Ja tak średnio, choć jeśli jestem kierowcą to jest przyjemniej 🚗🚖. Na studiach przemieszczałam się głównie autobusami 🚌🚎, a dwa razy wraz z mężem leciałam samolotem ✈️ (jakoś się nie przekonałam 😮🤢). Najbardziej jednak lubię pociągi 🚄💺. Zapewne dobrze wiecie, ile trzeba zaplanować, przemyśleć, aby podróż przebiegła bezpiecznie i bez komplikacji 🤔🤔 (każdy z nas jest ekspertem w tej dziedzinie 😂). Najkrótsza trasa, a może lepiej najtańsza 🚲💵? Posiłek w trasie, czy wzięcie ze sobą kanapeczek 🥪☕️? Który środek transportu wybrać 🚘🛴🚜🛫🚀🚢? Teraz, gdy jestem mamą, a podróże z synem zmuszeni byliśmy odbywać bardzo często, wiem, że logistycznie przemyśleć trzeba każdą ewentualność, a życie i tak pisze swoje scenariusze 😬😬.

Dzisiaj będzie więc kilka ciekawostek o transporcie, tak mocno powiązanym z logistyką 🚛.

Kilka dni temu miałam na parkingu nieciekawą sytuację, kiedy to zostałam zastawiona przez inny samochód 🚙 i naprawdę musiałam nieźle się gimnastykować, aby nie uszkodzić samochodów obok, wyjeżdżając na „50 razy”…🤫. To sprowokowało mnie do refleksji na temat transportu…

Wiecie, że w Polsce zarejestrowanych jest około 29 000 000 pojazdów (stan z czerwca 2017) 🙀? Wychodzi na to, że na jednego Polaka przypada około 0,75 pojazdu 🤔😶. Gdyby tak ustawić te maszyny w rzędzie, jeden za drugim, to biorąc pod uwagę średniej wielkości samochód, utworzyłby się sznureczek długości około  130 500 km 🚗🚙🚛🚜🏍. To długość, która równa się 200 – krotnemu przejechaniu Polski z północy na południe i okrążeniu kuli ziemskiej ponad 3 razy 😮😱. Jesteście w szoku? Ja tak, to przecież tylko pojazdy zarejestrowane w Polsce 🇵🇱! I jak tu się dziwić korkom, czy brakom miejsc parkingowych… Jak zwykle jednak zdobycze technologiczne 📲 mogą nas wkrótce zaskoczyć, jeśli o podróżowaniu 🌎 mówimy:

  1. Hyperloop czyli podróże w kapsułach 💊: pod ziemią wybudowane zostałyby tunele 🕳 z obniżonym ciśnieniem, w których to z prędkością 1000km/h, niczym na poduszkach powietrznych 🧽 poruszałyby się specjalne kapsuły mieszczące kilkadziesiąt pasażerów. Przeczytałam, że w Los Angeles powstał już pierwszy 1️⃣ odcinek takiego tunelu, który ma być wykorzystywany do testów – jednakże poruszać w nim mają się samochody 🚘 i nie z tak dużą prędkością.
  2. Solar impulse 2 – czyli samolot ✈️ napędzany jedynie energią słoneczną ☀️. W 2015 roku odbył swoją pierwszą podróż dookoła świata 🌎 bez użycia paliwa ⛽️. Co prawda prędkość maksymalna tych maszyn to mniej niż 100km/h, czy jednak nie jest to kolejny duży krok 👣?
  3. Rakieta podłączona pod samolot pasażerski 🛫🚀 – w ten sposób na orbitę ziemi wysyłane mają być różne ładunki np. satelity📡 . Testowy lot ma odbyć się za kilka tygodni 📆.
  4. Pasażerskie loty w kosmos 🚀 – już dziś sprzedawane są bilety na kosmiczne podróże – ich cena to nawet 250 tys. dolarów 💰💰💰. I bilety te cieszą się niemałym zainteresowaniem. W 2018 roku miała się odbyć pierwsza taka podróż – jak na razie nic o tym nie słyszałam… 🙉👂 To oczywiście w Ameryce, natomiast pierwszy turystyczny lot z Rosji planowany jest na 2025 rok.
  5. Sztuczna inteligencja planująca nam wakacje, czy wirtualne podróże po hotelach 🏨, do których mamy się udać – to pewnie czeka nas już niedługo 😝🤖.

Przykładów takich jak te jest coraz więcej: samochody autonomiczne, czy samoloty ponaddźwiękowe 🎶🎵 i naddźwiękowe – to dalekosiężne plany. W najbliższym czasie nie zanosi się jednak na to, że z parkingów znikną samochody 🚘🚙, a my na drogach nie będziemy czekać w korkach. Święta Bożego Narodzenia 🥟❄️🎄 to czas, w którym przemieszczamy się bardzo często, czy to wcześniej po sklepach i galeriach handlowych 🛍, czy później odwiedzając bliskich. Pozostaje dobre zarządzanie logistyczne podróżami i czekanie na kolejne nowinki technologiczne, które może wkrótce przyniosą niemałe zaskoczenie… 😯😯 Co o tym sądzicie? Czy przemyśleliście już logistycznie tegoroczne Święta? Poczujcie się jak prawdziwi Logistycy – nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę ⏰⏳! Przy okazji nie zapomnijcie o Tym najważniejszym – o Tym, który też podróżował, tułając się po Betlejem szukając miejsca do tego, aby narodzić się dla Nas 😇♥️.

Technologiczny Logistyk

Parkująca Mama

2 thoughts on “Podróże małe i duże

  1. Ja na studiach również głównie komunikacja publiczna – autobus, tramwaj, ale lubię podróżować w zasadzie wszystkim 🙂 Szczególnie pociągiem jeśli jest wygodnie i dostatecznie dużo miejsca 😉

Czy odkryłeś/aś już w sobie zadatki na Logistyka? Podziel się swoimi spostrzeżeniami!