Świąteczna MUDA

Witajcie,

Kiedy zaczynałam pisać ✍️ tego posta byliśmy w drodze 🚗 do Mamy mojego męża 💑 spędzić razem drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Rano na Mszy Krzysiu przespał całą godzinkę – szok 😯😶 ! Ktoś podmienił nasze dziecko 🤔 ??! Oby tak dalej, może przekona się do galerii handlowych 😂🤣. Ostatnio Krzysiu jest bardzo grzeczniutki, w domu mało marudzi, lubi obserwować świat 🙂. Ciekawe do kiedy mu tak zostanie 😝. Może zacznie też wstawać choć trochę później niż o 3 – 4 w nocy 🙈🌜⏰…

Wracając jednak do tematu posta: pewnie zastanawiacie się 🤔, czy to nie pomyłka i zamiast „NUDA”, wpisałam „MUDA”. Otóż nie – jest to zabieg celowy 🥅, bo dzisiaj będzie o japońskim 🇯🇵 słówku MUDA oznaczającym marnotrawstwo, coś zbędnego. Termin używany jest we wspomnianym już kiedyś Lean Management🕴i mówi o każdej czynności, która jest niepotrzebna, nie przynosi żadnej wartości 💰. W Logistyce, w Szczupłym Zarządzaniu takie MUDY powinny być eliminowane ❌. W ten sposób zmniejszamy koszty produkcji, wzrasta nasza konkurencyjność 💪.

Postaram się wytłumaczyć to na domowych 🏠 przykładach. Wyróżniamy 8 rodzajów MUDY:

  1. Nadprodukcja 🌮🍟🍗🥔🥒🍎🍡🧁🍪🎂🍼🥡🍾 – chyba każdy z nas boryka się z tym problemem, szczególnie podczas rodzinnych imprez i świąt właśnie. Zamiast jednego rodzaju mięska zróbmy 3 🥩🍗🍖 – przecież może komuś nie będzie smakować, albo nie lubi roladki. A jak wszyscy zjedzą po 3 kawałki? Ten rodzaj MUDY jest najgroźniejszy 💀, prowadzi bowiem do powstania kolejnej…
  2. Nadmierne zapasy 🛍📦 – o tak! Świąteczne zapasy długo pozostają w naszych brzuszkach 🤰i lodówkach . Któż z nas odwiedzając znajomych nie wraca do domu z „wałówą” pełną przeróżnych ciast, makówek i pierożków 🥧🥠🥟? A potem zjadamy to przez kolejny tydzień… Wiecie, że świątecznymi zapasami można podzielić się z ubogimi 🤝? Banki Żywności, czy inne instytucje przyjmą od nas prowiant z radością 🤗. Akcja „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi” trwa w 50 miastach w Polsce aż do 28 grudnia – wystarczy się zgłosić 📱💻, a odpowiednie osoby odbiorą od nas nadmierne zapasy. Nie wyrzucajmy żywności – są ludzie, którzy naprawdę jej potrzebują i ucieszą się 🙂 z tego gestu płynącego z serca 🧡💛💚.
  3. Błędy i wady jakościowe – czy zdarzyło wam się przebić bitą śmietanę 🎂 do świątecznego ciasta lub rozkleiły wam się pierożki przy gotowaniu i trzeba było gotować coś ponownie 🥟? Z pewnością nie jest to MUDA, którą przejmujemy się najbardziej w święta, przecież każdy stara się przygotować potrawy dla swojej rodziny z serca 💕💙. Dobrze wiemy, że nie ma to jak u mamy 🤱…
  4. Oczekiwanie ⏰ – zdarzy się, że ciągniemy kilka srok z ogon 🦆 i jednocześnie próbujemy przygotowywać 5 potraw oraz myć okna, czy odkurzać. Nieraz biszkopt musi czekać w kolejce 🚶‍♀️🚶‍♂️🚶‍♀️🚶‍♀️🚶‍♂️🚶‍♀️ kilka godzin nim zrobimy dla niego pyszną masę, a farsz w lodówce na włożenie go do pierożków 🥠. To MUDA, czy jednak ma takie duże znaczenie w Święta? Każdemu zdarzyć się może mało logistyczne zarządzanie czasem 🕓.
  5. Nadmierne przetwarzanie – czy wyrabianie ciasta na pierożki 🥟 30 minut to nadmierne przetwarzanie? Pewnie można byłoby zrobić je szybciej w robocie kuchennym, ale czy będą smakować tak wyjątkowo 😋? Czy to właśnie nie ten czas z rodziną poświęcony na przygotowywanie do Świąt 🎄 umacnia nasze więzi? Czy próbowanie kapustki z grzybami 🍄 przez każdego domownika to MUDA? W teorii może i tak, ale w czasie Świąt Bożego Narodzenia na wszystko patrzy się inaczej 😎🤩😍.
  6. Zbędny transport 🚁🚘 – kiedy jako prezent świąteczny postanowiłeś/aś kupić 4 swetry 🧶, bo nie wiadomo było, który będzie pasować mamusi, a po przymierzeniu oddajesz do sklepu z powrotem 3 z nich. Musisz wykonać zbędny transport 🚙 (lub firma kurierska zrobi to za Ciebie).
  7. Zbędny ruch – kiedy zapomniałeś/aś, że kabel od odkurzacza ma tylko 4 metry i podłączyłeś/aś go w gniazdku 🔌, z którego nie odkurzysz całego mieszkania. MUDA to zbędny ruch, który musisz wykonać, żeby przejść 🚶‍♀️🏃‍♀️, wyłączyć i podłączyć odkurzacz do innego gniazdka, pod warunkiem, że można było to zorganizować inaczej 🤷‍♀️.
  8. Niewykorzystany potencjał pracowników – kiedy nie słuchasz rad domowników 👪, bo uważasz, że wszystkie potrawy zrobisz najlepiej. Pomysł na wykonanie w tym roku prostego ciasta 🥧 uznajesz za prymitywny, a następnie 3 razy ubijasz masę do wysublimowanego ciasta, bo z nerwów i braku czasu dwa razy Ci się zważyła 🎂🤦‍♀️.

To osiem przykładów MUDY w życiu codziennym 👍. Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam Wam ten logistyczny termin 💪.

Dla nas Święta Bożego Narodzenia 🎄były w tym roku naprawdę wyjątkowe. To było jedno wielkie dziękczynienie 🙏. Trzymając nasze szczęście podczas modlitwy przed wigilijną kolacją dziękowałam za cud życia 👶. Dzieląc się opłatkiem dziękowałam za cud rodziny 👪. Śpiewając w kościele kolędy i patrząc na naszego bobasa dziękowałam za cud małżeństwa i miłości 💑. Życzymy Wam wszystkim, aby te Święta nie kończyły się na przejedzeniu – zatrzymajcie się na chwilę i pomyślcie 🤔 ile wokół jest cudów, za które warto dziękować, pomimo tego, że może ten rok nie był łatwy, czy mieliście też wiele powodów do smutku 🧡💔💕.

Czy dopadła Was już świąteczna MUDA 😏?

Logistyk ze świątecznym marnotrawstwem

Mama z mnóstwem cudów

Czy odkryłeś/aś już w sobie zadatki na Logistyka? Podziel się swoimi spostrzeżeniami!