Logistyczny Taniec z Paletami

Witajcie,

U nas w mieście dziś pięknie biało i ciągle prószy śnieg ❄️. Byłam z Krzysiem na spacerku i wróciliśmy cali zaśnieżeni (to znaczy ja, bo Krzysiu był odpowiednio zabezpieczony). Taka aura drogowa zawsze rodzi we mnie niepokój w kontekście bezpieczeństwa 🥺. Zastanawialiście się kiedyś ile rocznie zdarza się wypadków drogowych? Sprawdziłam to na stronie Policji: w 2017 roku w Polsce odnotowano 32 760 wypadków – to około 90 wypadków dziennie 😯! W porównaniu do lat ubiegłych tendencja jest na szczęście spadkowa, nie zmienia to jednak faktu, że liczba ta jest imponująca. Główną przyczyną wypadków z winy kierujących było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu 🚘.

Czy myślicie, że w logistyce magazynowej występuje dużo takich zdarzeń? Dokładnych statystyk nie znalazłam, ale dziś krótko na temat wypadków z udziałem wózków widłowych 👷‍♂️. Najczęściej odnotowuje się kolizje z innymi maszynami, czy zderzenia z pieszymi oraz ścianami, a także innymi elementami kolidującymi z trasami wózków. Przyczyn wypadków jest wiele, a wśród nich wymienić można: niewłaściwe zachowanie pracowników, nieposiadanie odpowiednich przeszkoleń i uprawnień, stres, praca pod presją czasu ⏰, brawura, nieprawidłowe użytkowanie wózka, jazda ze zbyt dużym obciążeniem, nieodpowiednio przystosowane miejsce pracy, stan techniczny wózków i innych urządzeń pomocniczych, oznakowanie tras, czy świadomość pieszych 🤔.

W odpowiedzi na te zdarzenia i w trosce o bezpieczeństwo Grupa Raben stworzyła w 2014 roku ciekawe zawody o intrygującej nazwie „Tańczący z Paletami” 💃🕺, które organizuje do tej pory we wszystkich swoich magazynach. Nazwa nie bez powodu kojarzy się z jednym z najbardziej popularnych programów rozrywkowych. To ogólnopolski konkurs, w którym promowane jest precyzyjne użytkowanie wózków 🛒. Na program tego wydarzenia składa się, oprócz części praktycznej, także szkolenie oraz test pisemny ✍️ z wiedzy na temat bezpieczeństwa podczas poruszania się wózkami widłowymi po magazynach. Część praktyczna natomiast to prawdziwy popis umiejętności: pokonanie trasy z przeszkodami, rzut piłką do kosza 🏀, czy zbijanie kręgli 🎳- oczywiście z pomocą maszyn. Myślę, że to bardzo ciekawy i motywujący sposób na sprawdzenie umiejętności pracowników, podniesienie świadomości na temat bezpieczeństwa, ale i także na zwrócenie uwagi jak wymagającym zawodem jest praca magazyniera 💪👷‍♂️.

Fot. Finał edycji roku 2017. (źródło: Raben)

Czy u Was w domach także można by było zorganizować takie zawody? Tor przeszkód z porozrzucanych ubrań 👔👖, czy zabawek, rzut samochodzikiem 🏎 do pudełka, rozbicie sterty ubrań czekających na pranie 👚👕🧦 – to tylko nieliczne zadania, które z pewnością czekają na Was podczas codziennych obowiązków. Nie dajcie się i pamiętajcie – bezpieczeństwo przede wszystkim 🤝👍!

Logistyk dbający o bezpieczeństwo

Mama pokonująca przeszkody

Czy odkryłeś/aś już w sobie zadatki na Logistyka? Podziel się swoimi spostrzeżeniami!