Jak Henry Gantt może pomóc Wam w realizacji postanowienia noworocznego?

Witajcie,

Czy u Was też ciągle leży śnieg ❄️? U nas całkiem biało i nie byłoby w tym nic złego (bardzo mroźno też nie jest, a ja jestem zmarzluchem), gdyby nie fakt, że kompletnie nie da się w niektórych miejscach przejechać wózkiem 🛒, szczególnie na osiedlach. Musiałam zrezygnować częściowo ze spacerów z Krzysiem, bo ostatnio zakopałam się w jedną muldę i nie mogłam wyjechać 😤. Dziś jednak już nie pada, więc myślę, że będzie lepiej.

Poza tym od początku tygodnia zmagam się z problemami logistycznymi jednego z największych kurierów i sklepu, w którym dokonałam zakupu 😡. Zamówiłam pieluszki dla Krzysia, które miały być u nas w poniedziałek, wysłałam dwa maile, dzwonię od środy do upadłego i wciąż nie mam swojej paczki 📦. Nie wiem czy zawinił sklep, czy kurier, faktem jest jednak, że pieluch brak, a te które mam zaczynają już Krzysia ściskać. Właśnie dowiedziałam się, że moja paczka czeka w punkcie odbioru, ale nie mogą mi jej wydać, bo nie wysłali mi kodu odbioru, a na dowód mi nie wydadzą 🤦‍♀️. Kod wyślą natomiast w poniedziałek… Wysłanie SMSa zajmuje 3dni? Może ktoś z Was pracuje w firmie kurierskiej i może wytłumaczyć mi co tu jest grane 🤷‍♀️? Ostatecznie musiałam kupić pieluszki w markecie i wyszło mnie to drożej.

Zupełnie odwrotna sytuacja miała miejsce, gdy kupowałam suszarkę do bielizny 👙👕 (poprzednia nam się rozwaliła). Zamówiłam około południa, a już na następny dzień była u nas w domu 😮. Ciekawa jestem jak się sprawdzi, na razie widzę same plusy: możliwość jazdy na kółkach i dopasowania suszarki do ilości i wielkości pranych rzeczy. Nie zajmuje też tyle przestrzeni… Coś niesamowicie skłania mnie do zastosowania 5S w kontekście prania 😀🤔! (Takie i inne modele możecie znaleźć tutaj: link)

Fot. Nasza nowa suszarka do bielizny.

Wracając jednak do tematu: w końcu udało mi się stworzyć dla Was coś ciekawego w kwestii realizacji noworocznych postanowień 💪. Zastanawiacie się na pewno co to za człowiek ten Henry Gantt i jak może Wam pomóc zrealizować Wasze cele? Ano raczej Wam nie pomoże, bo już nie żyje 🤭 (żył na przełomie wieków XIX i XX), ale jego wynalazek jak najbardziej. Ten mądry Pan był specjalistą zarządzania, co więcej opracował specjalny wykres 📈 i pierwszy raz użył go do przedstawienia planu produkcyjnego w formie graficznej. Ja stworzyłam dla Was mocno uproszczony wykres Gantta w programie, którego jestem zagorzałą fanką 🧮 (jak macie ochotę na szkolenie to śmiało nie krępujcie się i uderzajcie do mnie) – na samym dole znajdziecie link do jego pobrania 👍.

A teraz trochę logistycznej teorii. Wykres Gantta pomaga w planowaniu, realizacji i kontroli projektów, działań, czy nawet postanowień noworocznych 🧐. Pozwala usystematyzować zadania i pokazać je w formie graficznej, uwzględniając czas rozpoczęcia, czy trwania danych czynności. Na diagramie widzimy, czy zaplanowane działanie realizowane jest zgodnie z planem ⏰, czy mamy jakieś opóźnienia i jak opóźnienia wpłyną na realizację całego projektu. Oprócz zadań, zdefiniować musimy także kamienie milowe, czyli zdarzenia o czasie trwania „o”, które podsumowują pewną określoną fazę projektu, czy grupę działań 👩‍🏫. Istnieje wiele programów służących tworzeniu wykresów Gantta np. Microsoft Project (jeśli ktoś z Was posiada wymieniony program, mogę pokazać Wam jak wykonać ten wykres w sposób prostszy, a będzie on dużo bardziej złożony 😏). Dzięki stworzonemu diagramowi możemy sprawdzić jak długo będziemy realizować dany projekt. Ponadto, wszystko przedstawione jest w sposób jasny i przejrzysty, a dodatkowo na bieżąco możemy kontrolować postęp prac 👏💪.

Zapraszam do skorzystania z narzędzia, które stworzyłam – mam nadzieję, że choć trochę pomoże Wam w logistycznym zarządzaniu noworocznymi postanowieniami, czy domowymi projektami 🙃. W razie jakichkolwiek pytań lub uwag proszę o kontakt (to moje pierwsze takie dzieło, z pewnością można tam jeszcze coś usprawnić 📧). A kto wie, może w przyszłości powstanie zaawansowana wersja tego narzędzia…

 

Zarządzający projektami Logistyk

Mama lubiąca wykresy

❗️ Do pobrania: Diagram Gantta ❗️

Czy odkryłeś/aś już w sobie zadatki na Logistyka? Podziel się swoimi spostrzeżeniami!