Grunt to dobrze zacząć!

Witajcie,

Krzysiu skończył już 4 miesiące, super się rozwija, szyna w ogóle mu w tym nie przeszkadza 👶. Co prawda wymaga coraz więcej uwagi, ciężko zająć go zabawką na dłuższy czas, ale dajemy radę na różne sposoby urozmaicać sobie te powtarzalne i szybko mijające dni. Coraz trudniej mu zmieścić się w gondoli, szczególnie gdy idziemy na dwór i ubieramy go w zimowe warstwy… 🧤🧣Na szczęście spacerówka rozkłada się na płasko, jutro planujemy test na dworze. Mam cichą nadzieję, że przeniesienie do spacerówki sprawi, że Krzysiu pokocha taką formę spędzania wolnego czasu 🛍🛒.

Fot. Jeszcze w gondoli, piękna zimowa aura.

Ostatnio pisałam, że zabrałam się za 5S w domu – otóż tak i jestem z tego dumna 💪. Zakupiłam więc przyprawnik z zamiarem uporządkowania przypraw pałętających się w różnych miejscach 🧂. I oczywiście postanowiłam, że zacznę od 5S w domowych przyprawach (może nie jest to bardzo ambitne, ale warto zacząć od czegoś łatwego żeby szybko się nie zniechęcić 🤭). Zgodnie z definicją, przemyślałam każde S i odtąd mamy w domu logistykę przyprawniczą – to się nazywa dobry start 💪!

  • S – SEIRI – sortowanie. W nawiązaniu do definicji (jeśli jeszcze nie czytaliście czym jest 5S zapraszam do lektury wpisu: http://mamalogistyk.pl/2019/01/09/5-x-s-lad-i-porzadek-w-twoim-domu/), wszystkie stare przyprawy wyrzuciłam (szczególnie te przeterminowane) 😢🗑.
  • 2S – SEITON – usystematyzowanie. Pozostałe przyprawy zyskały swoje miejsce we wspaniałym przyprawniku 😲. Miejsce to nie zostało nadane ot tak po prostu. Ułożyłam je bowiem alfabetycznie, aby poszukiwania były łatwiejsze 🔤.
  • 3S – SEISO – sprzątanie. Co tydzień przeglądam mój przyprawnik, dzięki czemu mogę zobaczyć czy przyprawy ułożone są zgodnie ze schematem, czy czegoś nie brakuje, czy nie znalazły się tam jakieś puste opakowania 😬🤫. Może po kilku miesiącach okaże się, że alfabetyczne ułożenie nie było dobrym pomysłem albo w przyprawniku znajdują się przyprawy, których w ogóle nie używam… Czas pokaże ⏰.
  • 4S – SEIKETSU – standaryzacja. Aby 5S w domowych przyprawach działało bez zarzutu zrobiłam zdjęcie stanu idealnego, dzięki czemu mąż wie, jak to wszystko powinno wyglądać 📱. Co więcej zostało wprowadzone zarządzenie, że przyprawy powinny być układane w kolejności alfabetycznej, a zużyte opakowania – wyrzucamy 🗑 (może banalne, ale jakże trudne czasem do zrealizowania 😝).
  • 5S – SHITUKE – samodyscyplina. Ten ostatni krok próbujemy realizować codziennie. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasze małe gospodarstwo domowe zyska porządek. Zobaczymy co wydarzy się w kolejnych kilku miesiącach… 🧐😏

Fot. 5S w domowych przyprawach u Mamy Logistyka (nie zwracajcie uwagi na krzywo przyklejone naklejki – naprawdę się starałam 😂🤣😂).

A Wy? Rozpoczęliście już 5S w waszych gospodarstwach domowych 🙃? Pochwalcie się! A może podejmiecie to logistyczne wyzwanie? Mój przyprawnik nadaje się do włożenia go do szuflady, może tez stać na blacie, czy na półce 😌. Jeśli chcecie tak jak ja, uporządkować Wasze przyprawy – ten i inne przyprawniki znajdziecie pod następującym linkiem: https://www.ceneo.pl/Solniczki_pieprzniczki_i_przyprawniki#crid=237599&pid=18999.

Jeśli czujecie, że 5S może stać się częścią Waszego życia nie wahajcie się ani chwili rozpocząć działania 😍! Zobaczycie, ile zyskacie dzięki logistycznemu podejściu do pozornie błahych kwestii 😄.

Przyprawiająca Mama

Porządkujący Logistyk

Czy odkryłeś/aś już w sobie zadatki na Logistyka? Podziel się swoimi spostrzeżeniami!